ستاره شناسان از کشف نهمین سیاره در منظومۀ شمسی خبر می دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ستاره شناسان از کشف نهمین سیاره در منظومۀ شمسی خبر می دهند

دو ستاره شناس آمریکایی روز چهارشنبه از کشف خود دربارۀ وجود یک سیاره جدید در منظومۀ شمسی خبر دادند. به گفتۀ این دو ستاره شناس، این سیاره که با نام «نهمین سیاره» نامگذاری شده، ۱۰ برابر زمین مساحت دارد.

تا پیش از سال ۲۰۰۶ عنوان نهمین سیاره به پلوتو اختصاص داشت اما در آنسال دانشمندان انجمن بین المللی اخترشناسی با استفاده از تسلکوپ های قدرتمند و اندازه گیری قطر این سیاره به این نتیجه رسیدند که پلوتو یکی از اجرام موجود در کمربند ورای مدار نپتون است و اندازه های یک سیاره را ندارد.

نهمین سیارۀ ایکس تاکنون توسط هیچ تلسکوپی رویت نشده و کاشفان آن می گویند با استفاده از محاسبات مربوط به حرکت سیاره ها و دیگر اجرام آسمانی منظومۀ شمسی به وجود این سیاره که حتی از پلوتو هم دورتر است، پی برده اند. نهمین سیاره هر ۱۰ هزار سال یکبار به دور خورشید می چرخد و به همین دلیل هم تاکنون هیچ فرد یا تلسکوپی موفق به رویت آن نشده است.

انتشار این خبر سازمان مطالعات فضایی ژاپن را به استفاده از «سوبارو»، بزرگترین تلسکوپ جهان که در هاوایی قرار دارد، ترغیب کرده است اما با توجه به دوری نهمین سیاره، معلوم نیست آیا این تلسکوپ در رویت این سیاره موفق باشد یا اینکه سازمان های فضایی ساخت یک تلسکوپ بزرگتر را برای دیدن این سیاره در دستور کار خود قرار می دهند.

این نخستین بار نیست که یک سیاره بدون دیده شدن و با استفاده از محاسبات ستاره شناسی کشف می شود. در سال ۱۸۴۶ نیز اوربن لووریه، ستاره شناس فرانسوی با مطالعۀ اختلالاتی که در مدار اورانوس پیش می آمد، توانست سیاره نپتون را کشف کند.

یکسال پس از آن بود که رصدخانۀ برلین توانست نپتون را به فاصلۀ یک درجه از مداری که ستاره شناس فرانسوی ترسیم کرده بود، رویت کند.