پروژه بحث برانگیز ساخت تالاب مصنوعی در خلیج سوانزی ولز

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پروژه بحث برانگیز ساخت تالاب مصنوعی در خلیج سوانزی ولز

قرار است در سواحل خلیج سوانزی در ولز تالاب مصنوعی مجهز به شانزده توربین مولد انرژی ساخته شود. این پروژه عظیم با دیواره ای حدود ۱۰ کیلومتر در کنار یک مرکز فرهنگی اداری ساخته خواهد شد و نزدیک به ۱/۵ میلیارد یورو هزینه به همراه خواهد داشت.

جزر و مد دریا موجب می شود که سطح آب در اطراف توربین ها تغییر کند و گذر آن از درون توربین ها انرژی برق تولید کند.

تون فیجن٬ مدیر فنی این پروژه توضیح می دهد: «این توربین ها فقط یک نیروگاه برق نیستند بلکه می توانند به مکانی مناسب برای پرورش آبزیان نیز تبدیل شوند و به بهبود وضعیت محیط زیست منطقه کمک کنند.»

مسئولان می گویند این پروژه می تواند ۱۱ درصد برق سالانه کل منطقه ولز را تامین کند.

باوجود این٬ نهادهای بسیاری از جمله اتحادیه حمایت از ماهیگیران بر این باورند که ساخت تالاب می تواند بر کیفیت صید تاثیر مخرب بگذارد. مارک لوسد٬ مدیر اجرایی این نهاد توضیح می دهد: «بسیاری از گونه ها برای پرورش بچه هایشان به این منطقه می آیند و تغییر در آن می تواند اکوسیستم اینجا را برهم زند. ایجاد تالاب بر گرمای آب هم تاثیر می گذارد و ماهی های مهاجر را فراری خواهد داد و بر صنایع وابسته به ماهیگیری هم تاثیر غیر مستقیم خواهد گذاشت.»

برخی نهادهای مدافع محیط زیست نیز گفته اند تنها همان ۵ میلیون تن سنگی که برای ساخت دیواره لازم است کافی است تا اکوسیستم دریا به کلی دستخوش تغییر شود. در نتیجه، اجرای پروژه فعلا یک سال به تاخیر افتاده و مذاکرات بین مقامات دولتی و نهادهای غیردولتی در جریان است.