تایید بازداشت نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات در تهران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تایید بازداشت نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات در تهران

پس از گذشت ۵۳ روز از ناپدید شدن نزار زکا، نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات و دبیرکل سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات در تهران، خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نقل از منابع آگاه خبر بازداشت این تبعه آمریکایی-لبنانی را تایید کرد.

نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات «WITSA» به دعوت شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده و به منظور شرکت در دومین نمایشگاه و همایش بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار، به تهران سفر کرده بود.

خبرگزاری صدا و سیما از قول منابع آگاه نزار زکا را دارای «پیوندهای عمیقی با جامعه اطلاعاتی و نظامی آمریکا» خوانده است. این خبر می‌افزاید که «برخی عکس‌های منتشر شده نزار زکا را در لباس ارتش آمریکا، در پایگاه نظامی ریور ساید نشان می‌دهد.»

تنها دو روز پیش از این، شبکه افسران جوان جنگ نرم در توییتر رسمی خود از وی با عنوان «گنج پنهان» یاد کرده بود.

بر اساس بیانیه سازمان فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات عرب، وی از روز ۲۷ شهریور برابر با ۱۸ سپتامبر، همزمان با پایان همایش بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار در تهران ناپدید شد.

نزار زکا در سال‌های ۱۳۸۹، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ نیز به ایران سفر کرده بود و با متخصصان فناوری اطلاعات ایران در ارتباط بود. رفت و آمد و حضور وی در مجامع علمی ایران دو سال پیش از این با اعتراض روزنامه وطن امروز رو به رو شد. وطن امروز که از روزنامه‌های جناح اصولگرای چاپ تهران است نایب رئیس اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات را همکار طرحی به نام «پل» خواند که به عنوان «برنامه‌ای پوششی» هدفش نفوذ آمریکا در ایران است.

این متخصص فناوری اطلاعات فارغ التحصیل دانشگاه آمریکایی بیروت در رشته علوم کامپیوتری است و در واشینگتن اقامت دارد.