ساخت ساختمان مجهز به فناوریهای سازگار با محیط زیست در سوئد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ساخت ساختمان مجهز به فناوریهای سازگار با محیط زیست در سوئد

یک آزمایش در مورد فناوری های نوین در خانه های هوشمند در شهر مالمو در سوئد در حال انجام است. ساختمانی مسکونی به نام هالبارهتن در این شهر ساخته شده و فناوریهای متعددی در آن به کار گرفته شده است. این فناوریها با محیط زیست سازگار هستند و روشهای نوینی برای کاهش مصرف انرژی در این ساختمان به کار گرفته شده است.

بر روی سقف این ساختمان یک توربین بادی، صفحات خورشیدی و ایستگاههایی برای شارژ خودروهای الکتریکی و گازی نصب شده است. صفحات خورشیدی الکتریسیته تولید می کنند و دست به پخش گرما می زنند. وسایل درون خانه همچون ماشین های لباسشویی و ظرفشویی نیز به پخش گرما می پردازند و به این ترتیب هزینه انرژی کاهش می یابد.

پِدِر برن و خانواده اش از ساکنان جدید این ساختمان هستند. او به همراه هانا، همسرش و هدویگ، دخترشان و ترولس، پسرشان در این ساختمان زندگی می کنند.

پدر برن می گوید: «خط اتصالی داریم که به من امکان می دهد مصرف انرژی ام را کنترل کنم. به این ترتیب می توانم دریابم چه چیزهایی در آپارتمان در حال مصرف انرژی هستند. در اینجا نقاط اندازه گیری شده متفاوتی می بینیم که در واقع اتاق های مختلف هستند. من آشپزخانه را انتخاب می کنم و می توانیم بینیم که حرارت تنظیم شده و واقعی آن چه قدر است. همچنین می توانیم ببینیم که در آشپزخانه به چه میزان انرژی مصرف شده و هزینه مربوط به آن چه قدر است. اکنون در واقع یکی از سه ساعت پر مصرف امروز را سپری می کنیم. یکی از امکاناتی که من شخصا از آن زیاد استفاده می کنم انتخاب میزان نور است تا چراغها خود به خود روشن و خاموش شوند. به عنوان مثال آن را با نور بیرون هماهنگ می کنم. در عین حال به من امکان می دهد ظرفشویی و رختشویی را هنگامی انجام دهم که قیمت الکتریسیته پائین آمده است.»

او در مورد خودروی مورد استفاده خانواده می گوید: «خودرویمان در حال حاضر وسیله نقلیه اصلی خانواده است و کم و بیش پاسخگوی تمام نیازهای ما است. بیشتر گشت و گذار های ما کوتاه است و مثلا نزد پدربزرگ و مادربزرگ در لوند (شهر نزدیک مالمو) می رویم و این خودرو برای سفر به آنجا مناسب است.»

هدف از ساخت این ساختمان استفاده از راه حلهایی هوشمند برای کاهش مصرف انرژی با تکیه بر استفاده از انرژی تجدیدپذیر است. درون مرکز محاسبه انرژی کنار ساختمان شبکه ای تودرتو از لوله، تانکهای آب گرم و دستگاههای اندازه گیری وجود دارد. امری که به محققان امکان می دهد که با فناوری های متفاوت دست به انجام آزمایش هایی در آپارتمان های مختلف بزنند. از مجموع هشت آپارتمان این ساختمان چهار مورد از روش پخش گرما استفاده می کنند. دو آپارتمان از بیوگاز و دو آپارتمان دیگر از تلمبه های گرمابخش الکتریکی استفاده می کنند.

ساختمان هالبارهتن، تحقیق در مورد زندگی پایدار را یک گام به پیش برده است و با شرایط یک محله سازگاری دارد. محله وست هاربور در میانه دهه ۱۹۹۰ در زمینی که پیش از آن خرابه های صنعتی بود ساخته شد. دست مقامات شهری برای ساخت یکی از اولین محله های پایدار در اروپا باز بوده است.

کریستر لارسن، مدیر برنامه ریزی شهری در مالمو می گوید: «اهداف تعیین شده برای این محله امروز محقق شده است. صد در صد منابع انرژی اینجا تجدیدپذیر است که در جریان یک روش تولید انرژی جالب در سطح منطقه تولید شده اند. در این روش از ترکیبی از سفره آب زیر زمینی، آسیاب بادی، صفحات خورشیدی و فتوولتائیک استفاده شده است. در این کار موفق شدیم. اما اگر کل ۱۰۰ هکتار منطقه را در نظر بگیریم هنوز جای پیشرفت داریم اما هدف ما این است که در کل شهر در سال ۲۰۳۰ اثری از گازهای کربنی و گلخانه ای نباشد.»

در صورت موفقیت این پروژه، قدمی مهم در راه حفاظت از محیط زیست برداشته شده است.