اولین تصاویر نمای نزدیک پلوتون از وجود آب در این سیاره خبر می دهد

اولین تصاویر نمای نزدیک پلوتون از وجود آب در این سیاره خبر می دهد
نگارش از Euronews

کاوشگر «نیوهوریزونز» یا «افق های تازه» اولین تصاویر نمای نزدیک سیاره پلوتون را به زمین ارسال کرد. با این کار، اکنون دانش پژوهشگران درباره این سیاره

کاوشگر «نیوهوریزونز» یا «افق های تازه» اولین تصاویر نمای نزدیک سیاره پلوتون را به زمین ارسال کرد. با این کار، اکنون دانش پژوهشگران درباره این سیاره یخی بتدریج رو به افزایش است.

تصاویر دریافتی که مجموعه ای از کوههای یخ را نشان می دهد، دانشمندان را شگفت زده کرده است.

این تصاویر، منطقه ای به وسعت ۲۵۰ کیلومتر در سطح پلوتون نشان می دهد. منطقه ای که از کوههایی با ارتفاعی بیش از ۳۵۰۰ متر و دره هایی با عمقی بیش از ۹ هزار متر پوشیده شده است.

الن استرن، پژوهشگر ارشد این ماموریت می گوید: «با توجه به این مکان نگاری عمیق، احتمالا سنگ بستری که این کوهها از آن ساخته شده، آب یخ زده است. بنابراین حتی قبل از اینکه تیم ترکیبات به ما بگوید که آنها جاهایی را یافته اند که روکش نیتروژن فرسوده یا خراب شده دارد ، ما می توانیم آب یخ زده را برای اولین بار در پلوتون ببینیم، ما می توانیم بسیار مطمئن باشیم که در آنجا آب وجود دارد آنهم به وفور.»

به عقیده دانشمندان کوههای پلوتون صد میلیون سال پیش شکل گرفتند.

کاوشگر کوچک «نیوهوریزونز» که در اندازه یک پیانو ساخته شده، تا این لحظه با انجام موفقیت آمیز مامورتش توانسته در توسعه دانش فضا نقشی تاریخی داشته باشد.

مطالب مرتبط