استفاده از شوک الکتریکی توسط مارماهی ها برای شکار

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
استفاده از شوک الکتریکی توسط مارماهی ها برای شکار

پژوهشگران به کشف رازهای نحوه شکار مارماهی ها نزدیک می شوند. نتایج تحقیقی نه ماهه در مورد استفاده مارماهی ها از شوک الکتریکی با ولتاژ بالا برای مکان یابی و فلج کردن شکارشان منتشر شده است. کن کاتانیا، زیست شناس دانشگاه واندربیلت در نشویل تنسی که سرپرست این تحقیق بوده است می گوید مارماهی شاید جذاب ترین شکارچی روی زمین باشد.

مارماهی شکارچی توانایی تخلیه ۶۰۰ ولت الکتریسیته را در یک حرکت دارد. کاتانیا از دوربینی با سرعت بالا استفاده کرده است تا با آهسته کردن تصاویر، میلی ثانیه های شکار مارماهی را ثبت کند. او دریافت که مارماهی از اساس به سیستم عصبی قربانیان خود حمله می کند.

کاتانیا می گوید: «مارماهی واقعا مثل یک دستگاه کنترل از راه دور می ماند به این معنا که نورونهای آن از طریق اندام تولید الکتریسیته اش، نورونهای شکار را فعال می کنند و به این ترتیب آنها عضلات شکار را فعال می کنند و کنترل سیستم عصبی اش را به دست می گیرند.»

آنچه کاتانیا مشاهده کرد یک رشته برق گرفتگی پیچیده بود که سریع تر از یک چشم به هم زدن رخ می دهد و همواره با صید و خورده شدن شکاری که مارماهی در نظر داشته، پایان می گیرد. ساختار بدن مارماهی ها منحصر به فرد است، امری که حاصل میلیون ها سال تکامل آنها در آبهای تیره رودخانه آمازون است.

کاتانیا می گوید: «اندام های داخلی طبیعی بدن مارماهی، یک پنجم یا حتی کمتر، از قسمت جلو بدن آن را تشکیل می دهد و قسمت انتهایی بدنش عضلاتی است که در عمل تبدیل به باتری های تولید انرژی شده اند که مانند رشته ای از چراغ قوه های بزرگ در آمده اند.»

کاتانیا می گوید همچنان جای شناخت بیشتر مارماهی ها وجود دارد مانند دریافتن این نکته که بدن آنها چگونه از الکتریسیته تولید شده در امان می ماند ولی تا همین جا هم کشف حقیقت تکان دهنده نحوه شکار آنها خود تجربه ای هیجان انگیز بوده است.