چگونه خورشید گرفتگی ۲۹ اسفند را تماشا کنیم؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Sharam Akhavan
چگونه خورشید گرفتگی ۲۹ اسفند را تماشا کنیم؟

صبح روز ۲۰ مارس ۲۰۱۵ برابر با ۲۹ اسفند ماه یک خورشید گرفتگی کامل رخ خواهد داد. این خورشید گرفتگی را می توان تقریبا در همه جای اروپا مشاهده کرد و در ایران این پدیده تنها در مناطق شمال غربی، نظیر اردبیل و ارومیه به صورت جزئی قابل مشاهده است.

دقیقا از کجا می توان خورشید گرفتگی را رصد کرد؟ H4>

در اروپا، بخش های بزرگی از سیبری، شمال آفریقا، ترکیه، اسرائیل، فلسطین، اردن، لبنان، سوریه، عراق، شمال غرب ایران، شمال آسیای مرکزی، مغولستان و شمال غربی چین می توانیم این خورشید گرفتگی را به طور جزئی تماشا کنیم.

تنها مکان بر روی کره زمین که می توان آن را به طور کامل دید، جزایر فارو و سوالبارد هستند.

در قاره اروپا، این پدیده در ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه به وقت جهانی از منطقه «زاهورا» در کادیز اسپانیا آغاز خواهد شد و به سوی شرق پیشروی خواهد کرد. در ساعت ۸ و ۲۳ دقیقه به وقت جهانی در پاریس و ساعت ۱۰ و ۱۳ دقیقه در مسکو قابل مشاهده خواهد بود.

چه چیزی باعث خورشید گرفتگی می شود؟ H4>

این پدیده هنگامی رخ می دهد که خورشید، ماه و زمین در یک خط راست قرار می گیرند و سایه ماه بر روی زمین می افتد. در مجموع، خورشید گرفتگی را می توان تنها در حدود نیم درصد سطح زمین مشاهده کرد؛ یعنی در منطقه ای که تحت پوشش سایه ماه است. این پدیده در کل دو یا سه بار در سال رخ می دهد.

خورشید گرفتگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟ H4>

هر ۱۷۳.۳ روز (حدود شش ماه) یک بار، و به مدت ۳۳ روز امکان خورشید گرفتگی وجود دارد. در این مدت ۳۳ روز، هم یک خورشید گرفتگی رخ می دهد و هم یک ماه گرفتگی. مطمئنا هر دو پدیده را نمی توان از یک نقطه معین مشاهده کرد.

مدت زمان خورشید گرفتگی چقدر است؟ H4>

از لحاظ تئوری حداکثر مدت زمان خورشید گرفتگی ۷ دقیقه و ۳۳ ثانیه است.
در با ۲۹ اسفند، حداکثر مدت زمان خورشید گرفتگی ۲ دقیقه ۴۶ ثانیه خواهد بود.

چگونه خورشید گرفتگی را رصد کنیم؟ H4>

برای این کار لازم است که در مکانی قرار بگیریم که دید واضح و روشنی از خورشید داشته باشیم. چند روز قبل از وقوع این پدیده، به مکان مورد نظرتان بروید و مطمئن شوید که خورشید را بخوبی رصد می کنید. فراموش نکنید که رصد خورشید گرفتگی با چشم غیرمسلح بسیار خطرناک است.

چگونه باید از خورشید گرفتگی عکس گرفت؟ H4>

برای این کار می توانید لنز دوربین یا گوشی همراهتان را با شیشه یک عینک آفتابی پوشش دهید.

هشدار مهم در مورد رصد خورشید گرفتگی H3>

هرگز خورشید را با چشم غیرمسلح تماشا نکنید. حتما در زمان رصد خورشید گرفتگی از عینک های مخصوص استفاده کنید.

هرگز خورشید را با دوربین نگاه نکنید، حتی با عینک آفتابی. برای حفاظت کامل چشم، عینک آفتابی کافی نیست. برای دیدن خورشید گرفتگی با تلسکوپ یا دوربین، از فیلترهای خاصی استفاده می شود که به مراتب قوی تر از شیشه عینک های آفتابی هستند.