کارآفرینی با رویکرد محیط زیستی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کارآفرینی با رویکرد محیط زیستی

سارا اسمیت یک کارآفرین جوان انگلیسی است که مانند نسل جدیدی از کارآفرینان، اهمیت ویژه ای برای محیط زیست قائل است. او به پاریس آمده تا طرح کسب و کار خود را به به هیئتی از کارشناسان و سرمایه گذاران ارائه دهد.

سارا در نظر دارد، با کمک هم تیمی های خود، یک سیستم دوچرخۀ باری برای شهر، ایجاد کند.

قبل از آغاز این برنامه، با سارا دیدار می کنیم. او می گوید: “واقعاً عصبی اما در عین حال هیجان زده هستم… واقعاً عاشق این ایده هستم و خیلی برای من اعضای تیم مهم است و نمی خواهم آنها را نا امید کنم.”

یکی دیگر از جوانان بلند پروازی که امیدوار است بزودی شرکت خود را تاسیس کند، “اَلکس” است. ترافیک شهری، آلودگی هوا و در عین حال صندلی های خالی خودروها، به او این ایده را داد تا شیوۀ جدیدی از حمل و نقل شهری را طراحی کند. او هم به همراه تیمش، این طرح را معرفی خواهد کرد. اول باید از خیابان عبور کند.

اَلکس دربارۀ طرح خود می گوید: “در واقع، ما سعی داریم راه حلی برای مسافربری با خودروهای شخصی پیدا کنیم. کار بسیار سختی است. باید برای همه چیز راه حل پیدا کنیم. باید رانندگانی را پیدا کنیم که همان مسیری را می روند که مسافر می خواهد. ما می خواهیم مسافر همۀ خدمات را دریافت کند. رانندگان باید برای جلب مشتری رقابت کنند، پس رانندگان باید مجبور باشند به خواسته های مسافر توجه کنند تا درآمد داشته باشند.”

سارا و الکس، جزو یک گروه نزدیک به دویست دانشجو هستند که با کمک کمیسیون اروپا، یک دورۀ یکماهه تابستانی موسوم به “کلایمت کیک” (Climate-KIC) را دنبال می کنند. هدف این کلاس ها، آموزش کارآفرینی و ایجاد کسب و کار با در نظر گرفتن اصول زیست محیطی و جلوگیری از گرمایش جهانی است.

سارا ادامه می دهد: “باید خلاقیت داشته باشیم. حداقل یک نفر از گروه ما باید خلاقیت خوبی داشته باشد یک نفر هم باید به امور مالی و این قبیل مسائل آگاهی خوبی داشته باشد تا ما بتوانیم ایدۀ خود را به نحو عملی و در دراز مدت به بازار عرضه کنید.”

طی این دورۀ تابستانی، دانشجویان به سراسر اروپا سفر می کنند و در سخنرانی های مختلفی شرکت می کنند. در روزهای آخر، هر تیمی، طرح خود را ارائه می دهد. جنبۀ عملی بسیاری از پروژه ها با ایده آلیسم این جوانان گره خورده است.

اَلکس خیلی به طرح خود ایمان دارد: “تغییرات آب و هوایی، خیلی برای مردم اهمیت ندارد، به این دلیل که این مسئله در دراز مدت رخ می دهد. برای اینکه مردم انگیزه پیدا کنند باید کاری کنیم که پول کمتری بپردازند. برای ما هم این یک کسب و کار خواهد بود و از این راه، درآمدی خواهیم داشت. ما می خواهیم جهانی را که مردم در آن زندگی می کنند، تغییر دهیم.”

تیم سارا سعی دارد با تمام مهارت، ایدۀ دوچرخه های باربری خود را معرفی کند و نظر سرمایه گذاران را به منظور حمایت مالی جذب کند. بعد از این مراسم سارا می گوید:اعتماد به نفس داشتن برای صحبت کردن با مردم و با آنها تماس گرفتن و زیر نظر داشتن آنها و همینطور ارتباط برقرار کردن با دستگاه های دولتی و شرکت ها بسیار مهم است چون ما واقعاً به کمک آنها احتیاج داریم.”

در آخر، استراتژی آنها موفق بود. پروژۀ “دوچرخه های زیبا” یکی از سه پروژه ای بود که توسط هیئت داوران انتخاب شد. البته بلافاصله بعد از این خوشحالی ها، داوران به تیم سارا توضیح دادند که طرح آنها واقع بینانه نیست و باید دوباره روی آن کار کنند.

“ریچارد بارکر“، یکی از مربیان این کارآفرینان سبز است و می گوید: “هیچ کسب و کاری کاملا بدون اشکال نیست. کار ساده ای نیست اما شما باید از پس تمام این مشکلات بر بیایید. باید به ایدۀ خود اعتقاد داشته باشید تا موفق بشوید.”

دانشجویان و مربیان این دوره های تابستانی از کشورهای مختلف می آیند. اَلکس از این بابت ابراز خوشحالی می کند: “کار کردن با افرادی که تجربه های مختلفی دارند، بسیار جالب است. ایده هایی پیدا می کنید که هیچ وقت به تنهایی پیدا نمی کردید. اما به زمان زیادی نیاز است و ارتباط برقرار کردن هم مهارت ساده ای نیست چون به زبان بستگی دارد و اینجا زبان رایج انگلیسی است. در هر صورت خیلی جالب است و من خیلی چیزها در مورد خودم و در مورد کسب و کار یاد گرفتم.”

اگر چه اَلکس، برنده جایزه هیئت داوران نشد اما او نا امید نیست چرا که تنها کسی بود که یک پیشنهاد واقعی سرمایه گذاری دریافت کرد.