اپرای «مکبث» اثر وردی با صدای پلاسیدو دومینگو

اپرای «مکبث» اثر وردی با صدای پلاسیدو دومینگو
نگارش از Euronews

اپرای «مکبث» شاهکار جوزپه وردی، آهنگساز ایتالیایی قرن ۱۹ میلادی بار دیگر در اپرای دولتی برلن به روی صحنه می رود. این اپرا اولین اقتباس وردی از یکی از نمایشنامه های شکسپیر بوده است و داستان تیره و تلخ قدرت ویرانگر، جاه طلبی بی پایان و شرارت را به تصویر می کشد.

اپرا به قبل و بعد از پلاسیدو دومینگو تقسیم می شود.

پلاسیدو دومینگو، خواننده اسپانیایی اپرا و صدای تنور در این اجرا نقش مکبث را بازی می کند. رهبر ارکستر این اجرا «دانیل بارن بویم»، پیانیست و رهبر ارکستر اسرائیلی است.

در سالهای اخیر دومینگو به خواندن نقشهایی روی آورده که صدای باریتون می طلبد. وی می گوید: «با صدای تنور من همیشه نقش قهرمان خواندم و از اجرای نقشهای بد دوری کردم. با صدای باریتون من تلاش می کردم روی نقش پدرها و نقشهای مثبت متمرکز شوم. هیچوقت فکر نمی کردم نقش مکبث را اجرا کنم. می دانید که مکبث یک آدمکش و قاتل بود، ولی وقتی خوب اپرا را مطالعه کردم، دیدم که او قربانی لیدی مکبث شد.»

همسر بی رحم مکبث او را به قتل ترغیب کرد تا پادشاه اسکاتلند شود. این نمایش درام سقوط مکبث توسط «لیدی مکبث» و قدرتهای ماوراء طبیعی را نشان می دهد.

پلاسیدو دومینگو در مورد شخصیت مکبث می گوید: «این مرد کاملا شکست خورده است. او [مکبث] امیدوار بود که پادشاه خوبی باشد، امیدوار بود که وقتی به سنین پیری برسد، مردم دوستش داشته باشند. ولی نتوانست به این آرزو برسد.»

مکبث در نهایت توسط یک اشراف زاده به نام «مکداف» کشته شد. رولاندو وییازون، خواننده اسپانیایی صدای تنور در این اپرا نقش مکداف را اجرا می کند. وی می گوید: «نمایش مکبث به وردی جهت جدیدی داد و از نظر روانی شخصیت های اپرا کاملا با اپراهای قبلی وردی متفاوت هستند و با داستان روانی تیره و تلخ و شخصیت ها پیچیده و جدیدی سر و کار داریم. شخصیتهایی که ضدقهرمان هستند.»
پلاسیدو دومینگو، اسطوره صحنه های اپرا نزدیک به ۱۵۰ نقش را ایفا کرده است و مدتها است که نامش در کتاب رکوردها ثبت شده است. وی می گوید: «وقتی به تعداد ۱۴۵ نقش می رسید، خارق العاده است که بتوانید نقش جدیدی ایفا کنید.»

رولاندو وییازون درباره تجربه حضور روی صحنه در کنار دومینگو، خواننده توانای اپرا می گوید: «من دومینگو را روی صحنه هنگام تمرینات تماشا می کنم، به صدای این خواننده باشکوه گوش می دهم. تجربه عالی ای است که با این بازیگر باورنکردنی هم دوره باشید. اپرا به قبل و بعد از پلاسیدو دومینگو تقسیم می شود.»

Bonus interview: Plácido Domingo