مرد مظنون به عضویت در مافیای ایتالیا پس از ۱۶ سال فرار در فرانسه دستگیر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ادگاردو گرکو در رستورانی در سن-اتین فرانسه
ادگاردو گرکو در رستورانی در سن-اتین فرانسه   -  کپی رایت  AP Photo

پلیس بین‌الملل روز پنجشنبه اعلام کرد که ادگاردو گرکو، شهروند ایتالیایی مظنون به عضویت در مافیای کالابریا بازداشت شد. 

ادگاردو گرکو که طی ۱۶ سال گذشته متواری بود در شهر سن‌-اتین در مرکز فرانسه دستگیر شد. به گفته اینترپل بازداشت این فرد به کمک اطلاعات دریافتی از اهالی کالابریا در جنوب ایتالیا صورت گرفت. فرانسه و ایتالیا برای دستگیری ادگاردو گرکو از طریق طرح موسوم به «آی کن» با یکدیگر مبادله اطلاعات انجام دادند. 

«آی کن» طرح همکاری اینترپل علیه مافیای کالابریا معروف به گروه «اِندرانگِتا» است. 

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

ادگاردو گرکو، ۶۳ ساله، چهل دقیقه پس از ساعت یک بامداد پنجشنبه به وقت محلی در یکی از خیابان‌های سن-اتین بازداشت شد. قرار بازداشت او بعداظهر پنجشنبه به طور رسمی در دادستانی لیون به وی ابلاغ شد. 

ادگاردو گرکو در سال ۲۰۰۶ به دلیل ارتکاب قتل در ایتالیا به حبس ابد محکوم شده بود. به گفته دادستانی فرانسه او از همان سال در این کشور حضور داشت. ادگاردو گرکو بین ماه‌های ژوئن تا نوامبر سال ۲۰۲۱ صاحب و مدیر یک رستوران ایتالیایی در مرکز شهر سن-اتین بود. 

این در حالی است که ادگاردو گرکو با نام پائولو دیمیتریو در چند رستوران ایتالیایی دیگر در شهر سن-اتین نیز کار کرده بود. عکسی که همزمان با بازداشت ادگاردو گرکو از او منتشر شده مربوط به دوران فعالیت او در یکی از این رستوران‌ها است.

حکم حبس ابد علیه ادگاردو گرکو به جرم دو مورد قتل در ژانویه سال ۱۹۹۱ و یک مورد تلاش به قتل در ژوئیه همان سال صادر شده بود.