«مذاکرات اسرائیل و عربستان برای عادی‌سازی روابط آغاز شد»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو   -  کپی رایت  AP Photo

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند، وعده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر آتی این کشور مبنی بر پیشبرد طرح الحاق در کرانه باختری، بخشی از تلاش او برای فشار بر عربستان سعودی جهت حصول توافق عادی‌سازی روابط دوجانبه است.

روزنامه عبری زبانِ یدیعوت آحارانوت در شماره پایان هفته خود از در جریان بودن مذاکرات بین اسرائیل، آمریکا و عربستان سعودی با هدف کسب توافق عادی‌سازی روابط بین دولت یهودی و پادشاهی مسلمان خبر داد. 

حصول چنین توافقی، عربستان سعودی را به پنجمین کشور عربی تبدیل می‌کند که روابط خود را تحت پیمان ابراهیم با اسرائیل برقرار کرده‌اند.

آقای نتانیاهو در مصاحبه‌ با روزنامه آمریکایی جوئیش اینسایدر (Jewish Insider) که روز جمعه منتشر شد، گفت: «امیدوارم که صلح کامل و رسمی [با عربستان سعودی] را همانند آن چه که با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند بحرین و امارات عربی متحده حاصل شد، برقرار کنم.»؛ صلحی که به تعبیر او به معنای «پایان منازعات اعراب و اسرائیل» خواهد بود. 

او تصریح کرد که عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود در دوره تازه نخست وزیری دنبال خواهد کرد. آقای نتانیاهو همچنین ابراز امیدواری کرد که رهبری عربستان سعودی نیز برای تحقق این هدف تصمیم مقتضی را اتخاذ کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

این در حالی است که روزنامه یدیعوت آحارانوت مدعی شده که یکی از شروط عضویت حزب راست افراطی «صهیونیسم مذهبی» در دولت ائتلافی آقای نتانیاهو، پیشبرد طرح الحاق کرانه باختری در دولت آینده اسرائیل بوده است. اما این روزنامه گزارش داده که آقای نتانیاهو در مذاکره با عربستان سعودی از برگ تعلیق طرح الحاق برای جلب نظر ریاض استفاده می‌کند؛ برگی که پیشتر نیز در جریان حصول توافق عادی‌سازی روابط با چهار کشور عربی دیگر نیز کارساز بوده است.