هواداران بولسونارو بعد از اعلام پیروزی لولا جاده‌ها را در ۵ ایالت برزیل مسدود کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
پرچم برزیل
پرچم برزیل   -  کپی رایت  AP Photo

معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری برزیل برخی از جاده‌های این کشور را مسدود کردند. معترضان در حمایت از نامزد راستگرای خود روز دوشنبه در ایالت کشاورزی محور «ماتو گروسو» واقع در مرکز و غرب این کشور که اکثریت به ژائیر بولسونارو رای داده بودند را بستند. 

معترضان که لباس‌هایی به رنگ زرد و سبز (رنگ پرچم برزیل) به تن داشتند با آتش زدن لاستیک و تعدادی خودرو جاده‌های ارتباطی را مسدود کردند. هنوز مشخص نیست اقدام این افراد با «پیشتیبانی سیاسی» همراه بوده یا بصورت «خودجوش» انجام شده است.

در ایالت پارانا در جنوب‌ شرقی این کشورهم اکثریت صندوق‌های رای با طرفداران بولسونارو بود. پلیس فدرال برزیل می‌گوید دست‌کم ۸ محور ارتباطی  که مسدود شده بودند را مجددا باز کرده است.

رسانه‌های محلی از مسدود بودن جاده‌ها در دست‌کم ۵ ایالت این کشور از جمله یکی از اتوبان‌های بین ریودوژانیرو و سائوپائولو خبر داده‌اند.

با گذشت ۱۲ ساعت بعد از اعلام نتایج انتخابات و پیروزی «میلیمتری» لولا بر بولسونارو، رئیس جمهوری کنونی که برخی به او لقب «ترامپ برزیل» را داده‌اند پیروزی رقیب چپ‌گرای خود را نپذیرفته است. این در حالیست که بسیاری از سیاستمداران داخلی و خارجی از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به رقیب او تبریک گفته‌اند.

لولا دا سیلو که پیش‌تر هم سابقه ریاست جمهوری برزیل را در کارنامه خود داشته است در دور دوم این انتخابات با کسب ۵۰.۹ درصد آرا و با اختلافی ناچیز گوی سبقت را از ژائیر بولسونارو (۴۹.۱ درصد) ربود.

دوره ریاست جمهوری بولسونارو اول ژانویه ۲۰۲۳ به پایان می‌رسد و باید منتظر ماند و دید انتقال قدرت در این کشور مهم آمریکای لاتین با حواشی همراه خواهد بود یا خیر.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید