جاسوسی از اسرائیلی‌ها با بدافزار پگاسوس؛ تحقیقات از پلیس آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جاسوسی از اسرائیلی‌خا با استفاده از بدافزار پگاسوس
جاسوسی از اسرائیلی‌خا با استفاده از بدافزار پگاسوس   -  کپی رایت  AP Photo

وزیر دادگستری اسرائیل اعلام کرد که وزارتخانه تحت امرش تحقیقات کاملی درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر استفاده پلیس این کشور از بدافزار جاسوسی پگاسوس علیه شهروندان اسرائیلی انجام خواهد داد.

پگاسوس، یک بدافزار جاسوسی ساخته شده توسط شرکت اسرائیلی «ان.اس.او» است که می‌تواند یک تلفن همراه را به یک دستگاه جاسوسی جیبی تبدیل کند.

بدافزار جاسوسی پگاسوس سال گذشته پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد جاسوسی از روزنامه‌نگاران و سیاستمداران در سرتاسر جهان با استفاده از این سیستم، در صدر اخبار جهانی قرار گرفت.

روزنامه عبری زبان کالکالیست در گزارشی اعلام کرد که پلیس اسرائیل سال گذشته علیه شهروندان این کشور که در خط مقدم اعتراضات علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل حضور داشته‌اند، از پگاسوس استفاده کرده است.

البته پلیس اسرائیل قاطعانه گزارش این روزنامه عبری زبان را رد کرده است. عمر بارلف، وزیر امنیت عمومی اسرائیل گفت که شنود تلفن‌ها در این کشور بدون اجازه قاضی امکان‌پذیر نیست.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، نیروهای امنیتی اسرائیل از آزادی عمل گسترده‌ای برای نظارت بر فعالیت‌های شهروندانش برخوردار است، البته گفته می‌شود که این نظارت باید با تأیید قضایی انجام شود.

در هر حال مقام‌های دولتی اسرائیل در پی انتشار گزارش روزنامه عبری زبان اعلام کردند که در حال بررسی ادعاهای مطرح شده در این گزارش هستند.

مدافعان حقوق بشر استفاده از بدافزار جاسوسی پگاسوس را «نقض جدی حریم خصوصی» می‌دانند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گیدئون سار، وزیر دادگستری اسرائیل و یکی از رقبای نتانیاهو در پارلمان این کشور گفت که از تحقیقات در مورد استفاده از بدافزار پگاسوس در کشورش حمایت می‌کند.

البته او گفت که تفاوت زیادی بین ادعاهای موجود در گزارش روزنامه کالکالیست و اظهارات پلیس وجود دارد.

وزارت دفاع اسرائیل که باید تمامی قراردادهای فروش محصولات صنایع دفاعی ساخت این کشور را تایید کند، تحقیقاتی را در مورد فروش بدافزار جاسوسی پگاسوس در جهان آغاز کرده است.