لاپید از مجلس نمایندگان آمریکا برای تصویب لایحه کمک یک میلیارد دلاری به گنبد آهنین اسرائیل تشکر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر خارجه اسرائیل از مجلس نمایندگان آمریکا تشکر کرد
وزیر خارجه اسرائیل از مجلس نمایندگان آمریکا تشکر کرد   -  Copyright  AP

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل از مجلس نمایندگان آمریکا در پی تصویب لایحه اعطای کمک یک میلیارد دلاری دولت این کشور برای تکمیل و تقویت سامانه های دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل تشکر کرد و گفت: «اسرائیل دوستی بهتر از آمریکا ندارد.»

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۳ سپتامبر با اکثریت قاطع با لایحه «اختصاص کمک یک میلیارد دلاری به سامانه گنبد آهنین اسرائیل» موافقت و آن را به تصویب رساند.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص کمک به سامانه گنبد آهنین اسرائیل با ۴۲۰ رأی موافق و ۹ رأی مخالف به تصویب رسید و دو نماینده در رای گیری شرکت نکردند. اینک لایحه «اختصاص یک میلیارد دلار به سامانه گنبد آهنین اسرائیل» برای تصویب نهایی به سنای آمریکا ارسال می‌شود.

سامانه های دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل برای رهگیری و انهدام موشک‌های کوتاه بردی که به سوی این کشور شلیک می‌شوند، طراحی شده است.

اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در تصویب لایحه کمک به گنبد آهنین اسرائیل دو روز پس از حذف این بودجه از لایحه جامع‌تر دولت آمریکا انجام شد.

برخی از لیبرال ترین دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا در اعتراض به در نظر گرفتن بودجه برای گنبد آهنین اسرائیل، گفته بودند که در صورت گنجاندن این بند در لایحه جامع هزینه‌های دولت، به آن رأی منفی خواهند داد، موضعی که تصویب لایحه جامع دولت را تهدید می‌کرد.

در پی این موضع گیری، بند مربوط به اختصاص یک میلیارد دلار به سامانه گنبد آهنین اسرائیل به صورت لایحه جداگانه‌ای در دستور کار مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت.

اگر چه سنت دیرینه کنگره آمریکا با وجود برتری هر یک از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بر حمایت شدید از دولت اسرائیل تأکید دارد اما جمهوری خواهان استفاده کرده و دموکرات ها را ضد اسرائیل نامیدند.

برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظرند که حمایت نمایندگان حزب دموکرات با اکثریت شکننده شان در مجلس نمایندگان از لایحه اعطای کمک به گنبد اسرائیل می‌توانست به انتقادهای جمهوریخواهان مبنی بر حمایت نکردن این حزب از تل آویو پایان دهد.

روزا دلورو: هر دو حزب به اسرائیل متعهد هستند

از همین رو روزا دلورو، رئیس کمیسیون تخصیص بودجه در مجلس نمایندگان آمریکا و عضو حزب دموکرات از تصویب این لایحه به عنوان تعهد به «کشور دوست و متحد، اسرائیل» یاد کرد که موضع مشترک هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است.

آمریکا براساس تفاهم نامه ای که سال ۲۰۱۶ با اسرائیل به امضا رسانده، متعهد شده است که کمک مالی برای تعمیر و نگهداری از سامانه گنبد آهنین را برعهده گیرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل هم در پی تصویب تصویب بودجه کمک به سامانه گنبد آهنین اسرائیل در بیانیه ای نوشت: «افرادی که سعی می‌کنند این حمایت را به چالش بکشند، امروز پاسخ قاطعی دریافت کردند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر برخی از لیبرال دموکرات ها نگرانی خود را در مورد سیاست حقوق بشری اسرائیل مانند کشتار غیرنظامیان فلسطینی بیان کرده بودند.

رشیده طلیب، نماینده دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا و مخالف این بودجه در جریان مناظره گفته بود: «ما باید در مورد نیاز فلسطینی ها به حفاظت در برابر حمله اسرائیل هم صحبت کنیم.»

در هر حال لایحه «اختصاص یک میلیارد دلار به سامانه گنبد آهنین اسرائیل» برای اجرا باید به تصویب مجلس سنا هم برسد که در مورد زمان رأی گیری در این مجلس اطلاعاتی منتشر نشده است.