رئیس سازمان انرژی اتمی ایران «حادثه» نطنز را با عنوان «تروریسم هسته‌ای» محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران   -  کپی رایت  AP

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌الملل خواست با «تروریسم هسته‌ای» برخورد کنند. وی اقدام صورت گرفته در نطنز را نشان دهنده «شکست» مخالفان پیشرفت صنعتی ایران و مخالفان مذاکرات «موفق» هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها توصیف کرد.

آقای صالحی ضمن محکوم کردن این حرکت به تعبیر او «مذبوحانه» تصریح کرد که حق ایران برای اقدام علیه عاملان و آمران این اقدام محفوظ است. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین تاکید کرد که جمهوری اسلامی با جدیت گسترش فناوری هسته‌ای و تلاش برای رفع «تحریم‌های ظالمانه» را ادامه خواهد داد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز یکشنبه ۲۲ فروردین(۱۱ آوریل) از وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی نطنز خبر داد و اعلام کرد که شبکه توزیع برق تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن دچار مشکل شده ولی این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.

بروز حادثه در تاسیسات اتمی نطنز به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت پس از برگزاری مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای در ایران و اعلام راه‌اندازی مجدد «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» رخ داد.

سازمان انرژی اتمی ایران هنوز علل رخداد این حادثه را اعلام نکرده ولی رئیس این سازمان آن را در چارچوب «تروریسم هسته‌ای» دسته‌بندی و محکوم کرده است.

تیر ماه سال پیش نیز ایران از وقوع «خرابکاری» در یکی از سوله‌های در دست احداث تأسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود.