در پی ایجاد مشکلات عصبی در یکی از داوطلبان، آزمایش واکسن چینی کرونا در پرو متوقف شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Mark Schiefelbein
Mark Schiefelbein   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات بهداشت پرو آزمایش‌های بالینی یکی از واکسن‌های کرونای ساخت کشور چین را موقتا متوقف کردند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که یکی از داوطلبان این آزمایش در پی تزریق واکسن شرکت داروسازی چینی «سینوفارم» دچار مشکلات عصبی شد.

انستیتوی ملی بهداشت پرو روز جمعه اعلام کرد پس از آنکه یکی از داوطلبان در حرکت بازوهای خود دچار مشکل شده، آزمایش این واکسن را متوقف کرده است.

ژرمن مالاگا، رئیس تیم تحقیق به رسانه‌های این کشور گفت: «چند روز پیش ما به مقامات اعلام کردیم که یکی از شرکت کنندگان در این آزمایش، علائم عصبی را نشان می‌دهد که می‌تواند با شرایط ناشی از سندروم گیلن‌-باره مطابقت داشته باشد.»

سندرم گیلن-‌باره یک بیماری نادر و غیر مسری است که بر حرکت دست‌ها و پاها تأثیر می‌گذارد.

تا کنون ۱۲ هزار داوطلب در آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا تولید شده توسط شرکت «سینوفارم» در پرو شرکت کرده‌اند.

با این وجود مقامات بهداشت پرو اعلام کرده‌اند برای نتیجه گیری کلی درباره موثر بودن این واکسن، باید تا نیمۀ سال ۲۰۲۱ میلادی منتظر ماند. انتظار می‌رود دولت پرو در صورت موفقیت این آزمایش‌ها ۲۰ میلیون دوز از این واکسن را برای واکسیناسیون دو سوم جمعیت خود بخرد.

تا کنون ۶۰ هزار نفر در سراسر جهان از جمله در کشورهای آرژانتین، روسیه و عربستان سعودی در آزمایش‌های بالینی واکسن شرکت «سینوفارم» شرکت کرده‌اند.

پرو در حال حاضر شانزدهمین کشور جهان با بیشترین شمار مبتلایان به کووید۱۹ است. تا کنون بیش از ۹۸۰ هزار نفر از جمعیت ۳۳ میلیون نفری این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۳۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.