آنکارا قطعنامه تحریمی و غیرالزام‌آور پارلمان اروپا درباره قبرس را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
شمال قبرس میزبان رجب طیب اردوغان
شمال قبرس میزبان رجب طیب اردوغان   -  کپی رایت  AP Photo

ترکیه قطعنامه «غیرالزام آور» پارلمان اتحادیه اروپا درباره بحران قبرس، یا به ادعای این کشور«جمهوری ترک قبرس شمالی»، را رد کرد.

سخنگوی وزیر خارجه ترکیه روز جمعه با انتشار بیانیه ای، گفت: «ما قطعنامه غیرالزام آور تصویب شده توسط نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا در مورد ترکیه را قاطعانه رد می کنیم.»

حامی آكسوی، تاکید کرد که «اين تصميم، بي تردید توسط دولت یونانیِ قبرس به پارلمان» ديكته شده و يك بار ديگر نشان می دهد تا چه اندازه این پارلمان در ارتباط با مساله قبرس از واقعیت دور و درگیر پیش داوریها و تعصب بی جاست.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت اگر اتحادیه اروپا چنین ذهنیتی را حفظ کند واقعا امکان «مشارکت سازنده در حل مساله قبرس» وجود نخواهد داشت. ترکیه می گوید اتحادیه اروپا باید با «واقعیت های موجود در جزیره قبرس روبرو شده و حضور ترک های قبرس را بپذیرد.» حامی اکسوی در سخنان خود تاکید کرد که ترکیه با حفظ حقوق «ترکهای قبرس شمالی» همزمان به تلاش هایش برای گفتگو و مذاکره ادامه خواهد داد.

نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا روز پنج شنبه قطعنامه ای غیرالزام آور تصویب کردند که طی آن ترکیه بدلیل تحرکات در شمال قبرس و سفر رئیس جمهوری اردوغان به این منطقه مورد تحریم قرارگیرد. 

این قطعنامه با اکثریت آرا، ۶۳۱ رای موافق و تنها ۵۹ رای ممتنع به تصویب پارلمان اروپا رسید. اتحادیه اروپا می گوید ترکیه در ماه های گذشته دست به «اقدامات غیرقانونی» زیادی در دریای مدیترانه در مجاورت قبرس زده است. رئیس جمهوری ترکیه در هفته های اخیر به جز سفر به شمال قبرس، همواره از راه حل تشکیل دو دولت مستقل در این جزیره حمایت کرده است.

پیش تر در نشست سران اروپایی در ماه اکتبر به ترکیه هشدار داده شد تا از «اکتشاف و استخراج منابع انرژی فسیلی در آب های حوزه استحفاظی قبرس دست بردارد.» در بیانیه پایانی این نشست رهبران ۲۷ کشور عضو، آنکارا را تهدید کردند در صورت عدم توقف اکتشاف و استخراج در این منطقه از مدیترانه، این کشور را تحریم خواهندکرد.

قبرس از سال ۱۹۷۴ و پس از اشغال مناطق شمالی توسط ارتش ترکیه، به دو بخش یونانی نشین و ترک نشین در شمال و جنوب تقسیم شده است. تنها آنکاراست که در جهان «جمهوری قبرس شمالی» را برسمیت می شناسد و با دولت قبرس، عضو اتحادیه اروپا، هیچ رابطه دیپلماتیکی ندارد.