عکس دکلته نخست وزیر فنلاند؛ موج انتقادها و دفاع از سانا مارین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سانا مارین، نخست وزیر فنلاند
سانا مارین، نخست وزیر فنلاند   -  کپی رایت  AP Photo

انتشار تصویری از سانا مارین، نخست وزیر فنلاند با لباس یقه‌باز بر روی جلد یک مجله، در شبکه‌های اجتماعی این کشور جنجال بر پا کرد.

در حالی که بسیاری از کاربران، از نخست وزیر جوان به دلیل پوشیدن این لباس دکلته به شدت انتقاد کردند، صدها تن دیگر از شهروندان فنلاندی این انتقاد را حاصل نگاه جنسیت‌زده خوانده و در صدد دفاع از خانم مارین برآمدند. عکس سانا مارین در حالی که یک کت و شلوار زنانه آراسته بدون پیراهن و سینه‌بند به تن دارد، آخر هفته گذشته روی جلد مجله مد «ترندی» چاپ شده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بلافاصله پس از انتشار این عکس، صفحه اینستاگرام مجله از کامنت‌هایی زن‌ستیزانه و جنسیت‌زده در انتقاد از نوع لباس پوشیدن خانم مارین پر شد. این کاربران به همراه گروه دیگری از مخالفان دولت حاکم می‌گفتند شخصی که در بالاترین سطوح مردم فنلاند را نمایندگی می‌کند، نباید با چنین لباسی ظاهر شود.

با این حال بلافاصله پس از انتشار این کامنت‌ها، موجی از حمایت کاربران دیگر در حمایت از نخست وزیر پدیدار شد. بسیاری از زنان فنلاندی برای اظهار پشتیبانی و همدلی با نخست وزیر، دکلته پوشیده و عکس‌های خود را در فضای مجازی منتشر کردند. خود مجله ترندی هم تصاویری از این زنان را در اینستاگرام همرسان کرد.

کارزار مدافعان سانا مارین اندکی بعد با هشتگ imwithsanna (من با سانا هستم)، در شبکه‌های اجتماعی فنلاند داغ شد.

از میان شخصیت‌های مشهور، اینا میکولا، معروف‌ترین مجری تلویزیون فنلاند با انتشار پستی در اینستاگرام، به منتقدان زن‌ستیز حمله کرد. تاریا هالونن، رئیس جمهوری پیشین فنلاند نیز با انتشار پیامی در حمایت از سانا مارین نوشت: «او از جمله زنان سیاستمداری است که همه دائم درباره بدنش حرف می‌زنند، برعکس مردان (سیاستمدار) که بدن‌شان هر طور هم که باشد، می‌توانند (در انظار) لخت شوند.»

اشاره غیر مستقیم خانم هالونن به کارل گوستاو مانرهایم، رئیس جمهوری فنلاند در سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۶ است که یک بار لخت مادرزاد سوار اسب شده و عکس گرفته بود، اما هیچ کس به این حرکت او اعتراضی نکرده بود.

کارل گوستاو مانرهایم، رئیس جمهوری فنلاند در سال‌های ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۶

ده روز پیش هم تئوو هاکارینن، نماینده فنلاند در پارلمان اروپا از جناح راست افراطی عکسی از خودش در اینستاگرام منتشر کرده بود که در آن با مایو ظاهر شده بود. لخت شدن این نماینده هم هیچ انتقاد و حساسیتی در فنلاند برنیانگیخت.