شیوع دوباره ویروس ابولا؛ ثبت یک کشته و ۱۱ مبتلا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مرگ یک بیمار مبتلا به ویروس ابولا
مرگ یک بیمار مبتلا به ویروس ابولا

یک فرد مبتلا به بیماری ابولا در کنگو جان خود را از دست داد و ۱۱ تن دیگر همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.

وزارت بهداشت کنگو با اعلام این خبر اعلام کرد که از میان ۱۱ مبتلای شناسایی شده توسط تیم متخصصی که برای بررسی وساماندهی بیماری ابولا وارد کنگو شده‌اند، ۳ تن عضو تیم درمانی این بیماری در کنگو بوده‌اند که در جریان درمان بیماران مبتلا به این ویروس آلوده شده‌اند.

این نهمین باری است که بیماری ابولا در کنگو گزارش می شود.

پیش‌تر سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده بود که دست‌کم ۱۷ مبتلای ویروس ابولا در روستایی واقع در شمال غرب کنگو در ماه دسامبر جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان در تازه ترین گزارش خود نیز از وجود ۳۲ مورد مشکوک در میان ساکنان یک منطقه دورافتاده در کنگو خبر داده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت هر چند که بودجه مبارزه با این بیماری در کنگو با کمک ۱ میلیون پوندی دولت بریتانیا افزایش یافته ولی ریشه کن کردن این بیماری در کنگو نیاز به عزم جهانی دارد چرا که روستاهای فقیرنشین این کشور به دلیل ضعف شدید امکانات بهداشتی به مامن اصلی این ویروس بدل شده است.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، دلیل ابتلاء ۳ نیروی درمانی به این ویروس نیز استفاده آنها از توالت‌های غیربهداشتی روستاهای کنگو بوده است.

بیشتر بخوانید:کمک مالی به شرکت داروسازی «مرک» برای توسعه واکسن ضد ویروس ابولا

هنوز مشخص نیست که آیا سازمان بهداشت جهانی قصد دارد از واکسن کشف شده در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در کنگو استفاده کند یا خیر. شرکت تولیدکننده این واکسن، مرک، اعلام کرده بود که تزریق آن مقاومت انسان در برابر این ویروس تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

اما سازمان بهداشت جهانی می گوید، استفاده از این واکسن نیازمند چراغ سبز دولت کنگوست چرا که هنوز استفاده از آن دارای مجوز رسمی نیست و عوارض جانبی بالایی دارد. همچنین دمای مفید این واکسن بین منفی ۶۰ تا منفی ۸۰ درجه سانتیگراد است و تامین این دما در مناطق دورافتاده کنگو بسیار دشوار است.

این ویروس برای اولین بار پس از وقوع تب و لرزهای کشنده در جنگل‌های گرمسیری حاشیه رودخانه ابولای کشور کنگو در سال ۱۹۷۶ میلادی کشف شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید