نتیجه یک پژوهش: با مصرف کم الکل زبان خارجی را بهتر صحبت می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
نتیجه یک پژوهش: با مصرف کم الکل زبان خارجی را بهتر صحبت می‌کنیم

خوردن نوشیدنی‌های الکلی در بهتر صحبت کردن یک زبان خارجی تاثیر دارد.

تحقیقات محققان بریتانیایی و هلندی در ماستریخت هلند نشان می دهد مصرف کم الکل تاثیر مستقیمی در بالابردن قدرت یادگیری یک زبان خارجی دارد.

نتایج این پژوهش در نشریه «روان شناسی» منتشر شده است. محققان واکنش ۵۰ نفر را که زبان مادری آنها آلمانی بوده و به یادگری زبان هلندی پرداخته‌اند، بررسی کرده‌اند. نیمی از این افراد تنها آب نوشیده و نیمی دیگری با میانگین وزنی ۷۰ کیلوگرم معادل نیم لیتر آب جو نوشیده و سپس به مدت دو دقیقه با یک فرد هلندی زبان مکالمه داشته‌اند. افراد مصرف کنندگان الکل روان‌تر هلندی صحبت کرده و کلمات را نیز بهتر تلفظ می کردند.

به اعتقاد پژوهشگران مصرف کم الکل می تواند استرس و نگرانی از اشتباه صحبت کردن یک زبان خارجی را تا حدی کاهش دهد و به فرد در روان تر صحبت کردن کمک کند. با این وجود مصرف زیاد الکل تاثیری مخرب برروی فرآیند یادگیری زبان خواهد داشت. حجم بالای الکل در خون سرعت واکنش مغز را پایین می آورد و فرد کندتر از زمانی که الکل مصرف نکرده صحبت می کند.

پیش از این نیز در سال ۱۹۷۲ تحقیقات مشابه‌ای در تایلند صورت گرفته بود که نتایج آن شباهت زیادی به تحقیقات صورت گرفته در هلند داشته است.